osvětlený exteriér

| |

Jak na úsporné venkovní osvětlení?

Chcete využít zahradu nebo terasu i po setmění? Vyberte si osvětlení, díky kterému se budete moci po zahradě bezpečněji pohybovat, a ještě dodá večernímu pobytu venku jedinečnou atmosféru.

K čemu je vlastně venkovní osvětlení dobré?

Venkovní osvětlení má dvě funkce. Ta první je ryze praktická – u osvětleného vchodu trefíte klíč do zámku na první dobrou a díky osvětleným cestičkám nebo příjezdové cestě se vám nestane, že najedete, kam byste neměli, plus eliminujete úrazy způsobené zakopnutím ve tmě. A navíc osvětlená zahrada odrazuje zloděje.

Nesmíme ale zapomenout ani na estetickou stránku. Tlumené teplé světlo u venkovního posezení v altánku, na verandě nebo balkóně, má prostě úplně jinou atmosféru.

Co promyslet před výběrem osvětlení?

Než se dáte do vybírání ideálního venkovního osvětlení, promyslete, co chcete vlastně osvětlit. Zatímco některé části zahrady se vyplatí zvýraznit, na jiné je lepší moc neupozorňovat.

  • Budete osvětlovat příjezdovou cestu, cestičku na zahradě či okolí bazénu? Nebo chcete rozsvítit kryté posezení na balkoně? Na tom, jak moc bude světlo vystaveno nepřízni počasí, totiž záleží.
  • Stačí vám klasika, nebo byste raději pořídili úsporné venkovní osvětlení?
  • A co přívod proudu, je možné světlo zapojit do zásuvky, nebo bude muset mít vlastní zdroj?
  • Budete světlo rozsvěcet manuálně, nebo oceníte soumrakový senzor?
  • Také se hodí promyslet, jestli má světlo svítit pořád, nebo se pohybovým čidlem spustí jen v momentě, kdy se na místě někdo pohybuje.

Vyberte osvětlení, které odolá náročným venkovním podmínkám

Zatímco v interiéru můžete mít klidně venkovní osvětlení, naopak to nepůjde. Venku je totiž vystavené povětrnostním podmínkám, jako jsou déšť a mráz. Proto při výběru dobře koukejte na označení IP, které vyjadřuje odolnost osvětlení proti vniknutí cizího tělesa (první hodnota dvojčíslí) a kapalin (druhá hodnota). Pro venkovní použití hledejte ideálně světla s IP 44 až IP 68, přičemž IP 68 zvládne bez problémů i pobyt pod vodou.

Jaký typ venkovního osvětlení volit

Tomu, co budete osvětlovat, je potřeba přizpůsobit i výběr typu osvětlení. Toto jsou nejčastější z nich.

  • Vchody, pergoly a přístřešky dobře osvětlí závěsná venkovní svítidla, která svítí dostatečně, ale neoslňují.
  • Pokud byste chtěli světlo, které méně zasahuje do prostoru, ale svítí stejně dobře, volte nástěnné svítidlo.
  • Pro intimnější osvětlení zahradního posezení můžete také volit světelné řetězy nebo lampionky.
  • Pokud chcete například osvětlit plochu před garáží, volte venkovní reflektor, který má velký rozptyl.
  • Cestičku na zahradě nebo příjezdovou cestu olemujte zapichovacími světly nebo nájezdovými svítidly do země.

Venkovní osvětlení a úspora energie

Zejména pokud budete svítit celou noc, vyplatí se vám úsporné osvětlení. Nejúspornější je v tomto případě LED osvětlení, které oproti klasickým žárovkám nehřeje, a tudíž nespotřebovává zbytečnou energii navíc. Navíc vydrží svítit až 50 000 hodin. LED osvětlení najdete v celé řadě provedení, od decentních pásků až po silné reflektory. Má velmi dlouhou životnost, ale také vyšší cenu.

Pokud byste chtěli levnější alternativu, zvolte úsporné žárovky, které jsou cenově dostupnější a vydrží v provozu až 15 000 hodin. Při výběru sledujte počet wattů. Čím je vyšší, tím více vás svícení bude stát.

Úplně nejúspornější je pak samozřejmě solární osvětlení, které je naprosto soběstačné. Jen při jeho umístění myslete na to, aby na něj přes den slunce dostatečně svítilo. Pokud nechcete svítit každou noc, pořiďte si světlo s vypínačem.

5/5 - (1 vote)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *