Elektrocentrala

|

Jak vybrat záložní zdroj? 

Výpadek elektrické energie není nic příjemného, zejména pokud k tomuto černému scénáři dojde na místech, jako jsou nemocnice, datová centra nebo výtahové systémy. Stejně tak se může jednat o čáru přes rozpočet v případě velkých společností nebo domácností, které jsou na elektřině prakticky závislé. Přesně v takových chvílích se však může hodit záložní zdroj, který je dočasným a velmi efektivním řešením. Jak takový automatický záložní zdroj vybrat?

Počet fází jako rozhodující kritérium

Záložní zdroj, záložní agregát, záložní elektrocentrála nebo také záložní generátor – i s tímto označením se můžete setkat. V obou případech mluvíme o strojích, které jsou naší záchranou ve chvíli, kdy dojde k výpadku elektrické energie na místech, kde k výpadku dojít prakticky nesmí. Už jsme zmínili nemocnice, výtahové systémy nebo datová centra, kde to bez elektřiny opravdu nejde a kde dokonce může jít o lidské životy. 

Abyste si vybrali spolehlivou pomoc pro tyto chvíle, rozhodující je počet fází. V současné době známe generátory jedné nebo tří fází. Jestli je pro vás alternativní první nebo druhá zmíněná, o tom rozhoduje to, kolik spotřebičů potřebujete bezesporu pohánět a co naopak nemusí běžet za každých okolností. Vypište si proto ideálně na papír spotřebiče, které potřebujete mít v neustálém provozu. Pokud se vám na tomto seznamu objeví nějaký třífázový přístroj, je zapotřebí koupit třífázový zdroj. Jen ten bude zajišťovat dostatečný provozní výkon daného spotřebiče nebo elektroniky.

Automatické nebo jiné spouštění?

V závislosti na tom, co konkrétně musí být poháněno elektrickou energií v případě, že dojde k výpadku elektřiny, se při výběru generátoru dívejte na typ spouštění. Bude se záložní zdroj spouštět automaticky, nebo musíte mít například po ruce ještě přepínač zajišťující, že se síť se zdrojem nikde nepotkají? 

ovládání spuštění

V tomto případě podává pomocnou ruku obsluha v obchodě, kde budete zdroj pořizovat. Ta zároveň vysvětlí, kdy je které řešení výhodnější, respektive jaké jsou nevýhody daných systémů. 

I na výkonu záleží

Dalším parametrem, který je nutné sledovat při výběru záložního zdroje, který se hodí pro případ výpadku elektřiny, je provozní výkon. Udává se v kVa, což znamená, že si tento údaj můžete jednoduše převést na kWh. 

Při výběru ideálního výkonu můžete vycházet z obecných parametrů. Například pro běžný provoz rodinného domu stačí, aby byla tato elektrocentrála o výkonu 4-6 kVa. 

Sledujte také další věci

Samozřejmě to při výběru není jenom o výkonu, automatickém nebo jiném spuštění či počtu fází. Je to dále také o hluku nebo zplodinách, které elektrocentrála vylučuje. Toto je však ryze individuální parametr, který musíte zvážit na základě sousedských vztahů a místa, kde budete elektrocentrálu v případě potřeby využívat.

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *