Aku vrtačka

|

Jak vybrat aku vrtačku?

Žena na vás tlačí s požadavkem, abyste jí už navrtal obraz? Nemáte ve své dílně aku vrtačku, a už vás nebaví si ji pořád půjčovat od rodiny či příbuzných? Čas od času, každý z nás potřebuje něco sešroubovat nebo vyvrtat díru. Každý pořádný chlap, by ve své skříni měl jednu aku vrtačku mít. 

Jak vybrat aku vrtačku? 

Před výběrem aku vrtačky, je zapotřebí si uvědomit pár zásadních požadovaných parametrů, které jsou při výběru důležitým bodem č.1. K čemu budete aku vrtačku používat a zda ji občas použijeme na sešroubování, nebo ji budeme potřebovat při stavění dětského hřiště či pískoviště na zahradě. Musíte si uvědomit zda ji budete používat zřídka nebo víte, že jste náruživý kutil, a budete se svou novou aku vrtačkou i pomalu spát. 

Jaký je rozdíl mezi aku vrtačkou a aku šroubovákem?

V první řadě, je zapotřebí si uvědomit také, jaký je rozdíl mezi aku vrtačkou a aku šroubovákem. 

Aku šroubovák

Aku šroubovák je vhodnější při sestavování nábytku, utahování šroubků, je zkrátka skvělým pomocníkem na šroubování většího počtu šroubů. Svou velikostí je lehčí a menší,  proto je vhodnější pro práci sestavování. S aku šroubovákem je i snadnější manipulací, a tím se tedy dostáváme k tomu, že se s aku šroubovákem dostanete i do míst, kde byste se s aku vrtačkou nedostali. 

Aku vrtačka

Aku vrtačka je vhodnější pomocníkem pro vrtání do dřeva nebo kovu, některé novější modely zvládnou vyvrtat díru i do betonu. Aku vrtačka zvládne také zašroubovat šrouby, pokud jich je však více, bude vhodnější použít aku šroubovák. 

Jaké jsou výhody aku vrtačky a aku šroubováku? 

Jejich velkými výhodami jsou především možnosti použití, bez nutnosti připojení se k elektrické energii. S tím samozřejmě souvisí i baterie a její výdrž. 

Jaké baterie mohou být? 

NiCd baterie

NiCd je nejstarším typem, její klady jsou v odolnosti proti hlubokému vybití. Snese větší počet nabíjecích cyklů, mezi nevýhody pak patří větší hmotnost, nižší kapacita a samovybíjecí efekt. 

NiMH baterie

NiMH nabízí dvojnásobnou kapacitu oproti NiCd, také dlouhou životnost a rychlonabíjení. Nevýhodou je nižší napětí a horší práce při nízkých teplotách. 

Li-Ion baterie

Li-lon je v současné době tím nejrozšířenějším typem využívaných baterií, jelikož je svou hmotností nejmenší, za to výkon a kapacita je na nejvyšší úrovni oproti NiCd a NiMH. 

Vždy se při výběru dívejte na kapacitu baterie, čím vyšší je, tím delší její výdrž bude. Tak samo je to i u napětí baterie, čím vyšší napětí baterie je, tím vyšší výkon nabídne. Na trhu můžete najít akumulátory s napětím již od 3,6 V do 36 V. 

Podle čeho vybrat akumulátor?

  • 3,6 V – 10,8 V jsou vhodné pro šroubování,
  • 10,2 V – 14,4 V pro šroubování a vrtání do měkčích materiálů jako je plast a dřevo,
  • 14 V a více je vhodné pro vrtání do tvrdších materiálu jako je beton nebo cihla.

Aku vrtačky můžete na trhu zakoupit buďto s jednou či dvěma bateriemi. Se dvěma bateriemi dokončíte jednu velkou práci naráz, s jednou baterií to určitě nepůjde. Další variantou může být také pořízení rychlonabíječky, která během vaší svačiny nebo pauzy vaší vybitou baterii nabije. 

Rychlost otáček

Rychlost otáček je méně důležitým parametrem, pro někoho však může být jejich rychlost zásadním plusem. Aku vrtačky s nižší rychlostí otáček najdou využití při vrtání do kovu. Modely s vyšší rychlostí pak do dřeva, cihly nebo panelu. Ke šroubování vám postačí jednorychlostní model aku šroubováku. Dvourychlostní se vám bude hodit pro vrtání do tvrdších materiálů, existuje řada vícerychlostních, které najdou využití u profesionálů. 

Typy motorů

Motory jsou dva, jedním je klasický, a druhým bezuhlíkový. 

Klasický motor

Klasický motor má jednu velkou výhodu a tou je nízká pořizovací cena, naopak nevýhodou je horší výkon a spolehlivost během práce. Je méně výkonný oproti bezuhlíkovému. 

Bezuhlíkový motor

Bezuhlíkový motor má vyšší efektivnost a vyniká delší životností, díky bezuhlíkové technologii. Jeho vyšší cena může být pro mnohé z nás velkou nevýhodou, která se však oplatí. 

Další funkce, které pro vás při práci mohou být velkým plusem

Aku vrtačky a šroubováky nabízí také mnoho funkcí, které pro vás mohou být při práci velkým přínosem. Mohou vám tak práci usnadnit, zpříjemnit a zrychlit. 

  • Příklep je vhodný pro vrtání do cihel či panelu,
  • utahovací moment je funkcí, kterou oceníte při šroubování, nastavením si zamezíte k přílišnému zatlačení hlavy šroubu do měkčích materiálů,
  • ergonomie a materiál rukojeti tlumí vibrace tak, aby vám nářadí během práce nevyklouzávalo z ruky a lépe drželo na povrchu materiálu,
  • LED světlo je vymožeností, kterou oceníte především při práci v tmavších prostorech,
  • poutko na zavěšení ocenítem při práci ve výšce, například na žebříku, kde není kam nářadí položit,
  • kufr, který chrání nářadí před poničením. 

Pomohli jsme vám mít lepší přehled o tom, co je při výběru aku vrtačky a šroubováku mezi nejdůležitějšími parametry pro vhodný kup. Aku vrtačka či šroubovák by měli splnit vaše požadavky a očekávání pro odvedení skvělé práce.

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *