Stolova Pila

|

Jak vybrat stolovou pilu?

Je bez debat, že pro kvalitní práci se dřevem potřebujeme vhodné nářadí, které nám nejen usnadní práci, ale především celý proces urychlí a zajistí výslednou kvalitu. Jedním z nástrojů, které by neměly v žádné dobře vybavené dílně chybět, je stolová pila. V dnešním článku vám poradíme, na co dát při jejím nákupu pozor.

Průměr kotouče

Prvním kritériem, kterému bychom měli při nákupu věnovat zvýšenou pozornost, je průměr kotouče pily. Ten se u stolových pil pohybuje kolem 250 až 500 milimetrů, k dostání jsou však i pily s větším průměrem, a to až kolem jednoho metru. V těchto případech je samozřejmě nutné počítat s o poznání vyšší cenou.

A jak velký průměr tedy budete potřebovat? To záleží primárně na vás a účelu, za jakým budete pilu používat. Obecně se dá říci, že od velikosti průměru se odvíjí i hloubka výsledného řezu. Platí, že čím větší je průměr kotouče, tím větší je zpravidla také hloubka řezu.

Hloubka řezu

U drtivé většiny stolních pil si můžeme naštěstí hloubku řezu snadno dohledat v parametrech nástroje. Přestože do jisté míry platí přímá úměra, pro přesné rozměry doporučujeme pročíst informace daného modelu. Například pila s kotoučem o průměru 350 milimetrů má maximální hloubku řezu 110 milimetrů a kotouč o průměru 500 milimetrů zase kolem 195 milimetrů.

Nezapomeňte rovněž zkontrolovat, zda se jedná o řez pod úhlem 90 stupňů. Často se totiž můžeme setkat i s parametrem hloubky řezu při 45 stupních, která bývá o poznání menší.

Počet otáček

V neposlední řadě nesmíme při nákupu zapomenout také na počet otáček, který daná stolová pila nabízí. Rozhodně neplatí, že čím více, tím lépe. Je třeba mít na paměti, že tento údaj úzce souvisí s velikostí kotouče – pokud kupujete stolovou pilu s velkým průměrem, je při stejném počtu otáček třeba počítat s mnohonásobně vyšší obvodovou rychlostí než u menšího kotouče.

Jak Vybrat Pilu
Zdroj: Pixabay.com

Pozor na možnost výměny kotouče

Při výběru také berte v potaz možnost výměny kotouče. Pokud budete pilu používat častěji, vyměnění kotouče bude nezbytné. Proto vybírejte takové modely, u kterých je kotouč ukrytý pod snímatelným víkem, díky kterému kotouč vyměníte snadno a rychle bez zbytečného zdržování. Praktické jsou rovněž modely s otvorem na bezpečnostní zámek, díky čemuž se vyhnete nemilé situaci, kdy vám někdo kotouč z pily jednoduše odcizí.

Další parametry

Kromě výše uvedených parametrů bychom měli zvážit i celou řadu detailů, které nám usnadní práci s pilou a urychlí celý proces řezání. Mezi ty patří například dobře vyřešená aretace řezné hlavy, úhelník, pravítko, či kolejnice pro vedení pojezdového stolu. V ideálním případě by pila měla být opatřena samosvornými koly z odolné pryže, díky kterým budete moci i po letech používání řezat přesně a precizně.

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *