Jaká je budoucnost výroby elektřiny?
Obsah
Výroba elektrické energie byla vždy velkým tématem, a to už od chvíle, kdy poprvé došlo k jejímu masovému používání. Se stále se stupňující debatou o vlivu spalování fosilních paliv na klimatickou změnu se v posledních letech dostává do popředí především téma udržitelné a ekologické výroby elektrické energie. Jak tedy vypadá budoucnost výroby elektřiny?
Ekologie hraje prim
Každému, kdo se jen trochu zajímá o současné dění, jistě neunikl stoupající tlak kladený na ekologii a boj s fosilními palivy obecně, což se odráží především v náhlém nárůstu popularity elektro automobilů či hybridů. Řada lidí si však uvědomuje, že elektřina sama o sobě ekologická není, především pokud se jedná o elektrický proud z uhelných elektráren. Na trhu se se naštěstí již objevil nejeden dodavatel zelené elektřiny, který svým zákazníkům nabízí záruku, že veškerá jím dodaná energie pochází z obnovitelných zdrojů, jako jsou vodní, větrné či solární elektrárny.
I s ekologií se dá ušetřit
Bohužel je nutné konstatovat, že často tím nejvýraznějším kritériem při výběru dodavatele elektřiny je spíše než ekologie nízká cena. Při pohledu na vývoj energetiky je však zjevné, že levná elektřina není tím jediným způsobem, jak ušetřit. Stále více se debatuje především o tom, jak snížit spotřebu elektrické energie pomocí pasivních či skoro pasivních domů.
Pasivní domy souvisí i s dalším vývojem ve světě energetiky, který se týká především jisté decentralizace výroby elektrické energie. Stále častěji se tak stává, že jsou k výrobě elektřiny využívány například fotovoltaické panely na střeše, tepelná čerpadla či lokální větrné elektrárny. A jelikož jsou tyto technologie stále dostupnější, pro řadu lidí se stávají odpovědí na otázku, v čem podnikat. To se týká především solárních panelů, které můžeme čím dál častěji spatřit na polích místo úrody.
Pohled do budoucnosti
Pokud bychom se však měli podívat do budoucnosti o kousek dále, spatřili bychom kromě většího rozšíření stávajících technologií také řadu nových. Jedním z hlavních témat v rámci rozvoje energetiky je především zpracování jaderného odpadu, který v současné době neumíme zpracovat a je tedy pouze skladován v zabezpečených úložištích. Mezi další možné zdroje elektřiny budoucnosti můžeme zařadit například výrobu elektřiny pomocí vodních řas – tento způsob výroby by byl ve větším měřítku opravdu revoluční, jelikož při něm vzniká nulová uhlíková stopa a zároveň dochází k čištění odpadních vod. Je nutné však konstatovat, že se opravdu jedná o hudbu budoucnosti, jelikož je tato technologie využívána pouze v malém měřítku v jediné elektrárně na celém světe.