Elektrocentrala2

|

Jak vybrat elektrocentrálu

Vypadla vám v práci elektrika, nebo ji z jiného důvodu nemáte k dispozici? Nemusíte jen sedět se založenýma rukama, existuje východisko ze situace, které vás může po dobu výpadku zachránit. A je jím takzvaná elektrocentrála, což je skvělé zařízení, respektive záložní zdroj, do kterého se vyplatí investovat. A to právě pro tyto okamžiky, kdyby k výpadku nebo elektrickému zkratu došlo. Jenže jak ji vybrat, když je nabídka na trhu tak široká a velká?

Jednofázová nebo třífázová?

Stejně jako při výběru mnoha jiných věcí, i v tomto případě platí, že na výběr elektrocentrály má vliv celá spousta faktorů. Předně je dobré se dívat na to, o jaký typ či druh zařízení se jedná. Je to jednofázová záležitost, nebo se jedná o třífázovou elektrocentrálu?

Zatímco jednofázové, kterých je většina, mají dva kolíky do zásuvky na přívodním kabelu a k tomu zdířku na uzemnění, třífázové mají těchto kolíků rovnou pět. I proto se využívají hlavně při napájení spotřebičů. Ať už se rozhodnete pro první či druhou zmíněnou, než si ji přinesete domů, respektive než platební kartou pípnete o terminál, zjistěte si, jaký má výkon.

Na výkonu záleží

A tím se pomyslným oslím můstkem dostáváme k dalšímu velice podstatnému faktoru, který má na výběr ideální elektrocentrály vliv. Výkon totiž rozhoduje o tom, jak dobrý přívod elektřiny bude. Je důležité vědět, jaký spotřebič plánujete elektrocentrálou napájet. Bude to jen něco drobného nebo většího, co vyžaduje elektřiny více? 

Pokud plánujete napájet spotřebiče takzvané ohmové, mezi které patří například horkovzdušné pistole nebo ploténkové vařiče, je dobré hledat elektrocentrály se štítkovým výkonem odpovídajícím skutečné spotřebě po dobu provozu. O něco větší výkon bude zapotřebí ve chvíli, kdy plánujete napájet spotřebiče indukční, a ještě větší výkonnost hledejte ve chvíli, kdy potřebujete napájet stroje s tvrdým startem, mezi něž patří kompresory, ledničky nebo čerpadla různých podob.

Elektrocentrala
Zdroj: Depositphotos.com

Regulace napětí

Nezapomeňte také zkontrolovat to, jestli elektrocentrála pracuje s takzvanou kapacitní regulací napětí. Mluvíme o jedné ze základních regulací pomocí kondenzátoru. Setkat se ale můžete i s regulací napětí AVR, které se využije hlavně ve chvíli, kdy potřebujete pohánět spotřebiče, u nichž předpokládáte citlivé kolísání napětí (sem spadají počítače, televize nebo nejrůznější měřící přístroje).

Informujte se i o motoru

A v neposlední řadě je rozhodujícím parametrem také motor, který by měl být především kvalitní. Právě motor rozhoduje o tom, jak bude elektrocentrála připravená k provozu, jak dlouho bude sloužit, případně jak stabilní bude dodávané elektrické napětí. V nejlepším případě se podívejte po zařízeních, ve kterých se ukrývají skutečně kvalitní motory těch nejlepších značek. I když tato zařízení budou pravděpodobně dražší, z dlouhodobého hlediska se vyplatí několikanásobně.

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *