domácí výčepní zařízení

Jak vybrat domácí výčepní zařízení?

Blíží se narozeninová oslava, a vy víte, že by si oslavenec přál a ocenil domácí výčepní zařízení? Každý milovník dobrého, natočeného a čerstvého půllitru piva z pohodlí domova, bude vděčný za tento dar. Nejste pivař, a nevíte, podle čeho kvalitní výčepní zařízení vybrat? 

Co je to výčepní zařízení?

Domácí výčepní zařízení nabízí tu možnost, čepování piva z pohodlí domova či zahrady. Pivo je díky chladícímu zařízení studené po celou dobu čepování. Jeho manipulace je jednoduchá a zvládne ji opravdu každý. Nutnou podmínkou pro funkčnost výčepního zařízení je připojení k elektřině a sud piva, který si musíte obstarat. Domácí výčepní zařízení jsou vhodné na zahradní párty, rodinné či kamarádské sešlosti. Výčepní zařízení je vhodné pro všechny ty, kteří dávají přednost čepovanému pivu před láhvovým. 

Tipy a triky na co si při výběru dát pozor? 

Důležitou roli při výběru výčepního zařízení je výkon výčepního zařízení, jelikož ten se stará o to, kolik litrů piva by zvládlo ochladit. Jestliže máte v plánu čepovat okolo 30 piv za hodinu, bylo by dobré koupit výčepní zařízení, které zvládnou vychladit přibližně 15-20 litrů což je v přepočtu na piva asi okolo 30 – 40 piv. 

Chlazení

Chlazení rozlišujeme na kontaktní suché a vodní. 

Kontaktní suché chlazení

Kontaktní suché chlazení je vhodnou variantou pro domácí použití. Neobsahuje žádnou vodu a co se týče chlazení, zde dochází pomocí výměny energie z chladícího okruhu do termobloku. Výčep s tímto chlazení není vůbec náročný na údržbu a manipulaci, či přenášení. 

Vodní chlazení

Vodní chlazení je typem, který využívají především profesionálové, díky velké setrvačnosti výčepu. V zařízení se nachází vodní lázeň s ledovým blokem, ve kterém se během čepování tvoří led, a ten následně pivo chladí. Jeho manipulace a údržba je o mnoho náročnější, oproti zařízení s kontaktním suchým chlazením.  

Typy tlakování piva

Další důležitou roli při výběru výčepního zařízení hraje tlakování piva. U výčepních zařízení jsou pouze dvě varianty, jak tlakování uskutečnit. 

Tlakování kompresorem

V tomto případě jde o nejjednodušší způsob natlakování piva, a je nejvhodnějším výběrem především pro domácí využití. Zařízení obsahuje kompresor, který je jednoduchý na údržbu ale i manipulaci. Kompresor se tlakuje sám, a vy se tak nemusíte o nic starat. Kompresor se podle jeho potřeby sám automaticky zapíná a vypíná. Jeho nevýhoda tu však je také. Kompresor kyslíkem způsobuje zvětrávání piva, a tím se může po 24 hodinách po naražení piva, jeho chuť a kvalita změnit. 

Tlakování potravinářským oxidem uhličitým

Pivo díky tlakování oxidem uhličitým po naražení, vydrží 1 až 2 týdny čerstvé a bez jakékoliv změny chuti. Pivo se však může při vyšším tlaku přesytit, a způsobit tak nadměrné pěnění. 

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *