Jaký vybrat prodlužovací kabel?
Obsah
Rozmístění elektrických zásuvek jen málokdy odpovídá našim potřebám, navíc napájecí kabely spotřebičů bývají příliš krátké. Řešením je použití prodlužovacího kabelu – je však třeba si uvědomit, že ne všechny prodlužovačky jsou vhodné pro všechny spotřebiče. V dnešním článku vám proto poradíme, na co dát při výběru prodlužovacího kabelu pozor.
Délka kabelu
Aby prodlužovací kabel splnil svůj primární účel, je potřeba zvolit především vhodnou délku – k dostání jsou kabely od 1,5 po 50 metrů. Pokud zvolíme příliš krátký kabel, výrazně se limitujeme v jeho použití, na druhou stranu dlouhý kabel může v domácnosti překážet. V případě, že kupujete prodlužovačku k údržbě zahrady a domu, ideální volbou je prodlužovací kabel na kabelovém navijáku, který se snadno přenáší.
Počet zásuvek
Ačkoliv možná kupujete prodlužovací kabel kvůli jedinému spotřebiči, myslete i na jeho případné další využití. Z tohoto hlediska je vhodné koupit prodlužovačku s více zásuvkami, do kterých budeme moci v případě potřeby připojit další spotřebiče.
Přestože nejčastější volbou jsou podélně uspořádané zásuvky, velice praktickou volbou je prodlužovací rozbočovač ve tvaru krychle. Nejen, že zabírá méně místa, ale připojená zařízení si nebudou navzájem překážet. V případě potřeby většího množství zásuvek navíc lze rozbočovače kombinovat.
Průřez vodičů
V neposlední řadě nesmíme při nákupu zapomínat také na dostatečný průřez vodiče, který určuje, kolik elektrického proudu přenese. Platí pravidlo, že čím větší průřez, tím více elektrického proudu je schopen přenést. Dostatečný průřez je nezbytný zejména v případě elektroniky a spotřebičů se silným příkonem. Setkat se můžeme s průřeze od 1 do 1,5 mm, výjimkou ale nejsou ani kabely s nižším průřezem, které nejsou vhodné například pro připojení motorové pily. Pokud příkon spotřebiče přesahuje 2 300 Wattů, potřebujeme alespoň 1mm široký průřez vodiče.
Dětská pojistka
V případě, že máte malé děti, je vhodné vybírat takové prodlužovací kabely, které jsou opatřeny dětskou pojistkou. Ta nedovoluje do nich zasunout nic jiného než vidlici zásuvky, čímž pomáhají předcházet nebezpečných nehodám.
Barva
Přestože nejčastěji vybíráme kabel bílý, který se lehce ztratí v interiéru, ne vždy je tato barva vhodná. Zejména pro použití na zahradě či při údržbě domu jsou ideální barevně odlišené kabely, jejichž výrazná barva zabrání tomu, aby je někdo poškodil či o ně zakopl.
Izolace
Na závěr nezapomeňte věnovat pozornost izolaci kabelu – ta může být z PVC, či gumy. PVC nepatří mezi nejodolnější materiály, navíc není příliš vhodné pro použití v mínusových teplotách. Z toho důvodu jsou pro venkovní použití lepší volbou kabely s gumovou izolací, jejíž vlastnosti se příliš nemění ani v chladném počasí.