monoklimatická chladnička

Co je monoklimatická chladnička a jak ji vybrat?

Monoklimatické chladničky jsou skvělým společníkem pro jednotlivce i pro početnou domácnost. Její velký objem najde využití i v komerčních prostorách, naopak malé varianty těchto chladniček i na chatě.

Co jsou to monoklimatické chladničky?

Monoklimatickou lednicí neboli jednodvéřovou lednici označujeme klasickou ledničku bez mrazáku, pouze s jednou chladící zónou, která slouží pro ukládání potravin, které by se v teple zkazili. Lednice zabírá málo místa, protože v ní chybí mrazák.

Rozdíl mezi klasickou a monoklimatickou lednicí je hned od prvního pohledu zvenčí. Je menších rozměrů a nezabírá v interiéru moc místa. To však neznamená, že byste na trhu nemohli najít monoklimatickou ledničku s výškou 190 centimetrů a objemem 400 litrů. Monoklimatická chladnička je prostorná díky většímu počtu polic, které slouží pro uložení potravin. Oproti klasické chladnici je monoklimatická lednice naprosto bezhlučná, jelikož v sobě nemá zabudovaný kompresor. Monoklimatická chladnička má zabudovaný chladící systém, který při zvýšených okolních teplotách nedokáže čarovat a tím, od něj nemůžete očekávat ledový obsah. Okolní teplota nad 25 °C by tedy mohla u malé monoklimatické lednice snížit výkon o znatelnou část.

Jaké jsou základní parametry pro výběr monoklimatické chladničky?

Energetický štítek

Pro jednodušší výběr nejen u monoklimatické chladničky slouží energetický štítek, který je součástí balení každého modelu lednice. Štítek vás informuje o spotřebě energie, vnitřním užitném objemu a o hlučnosti.

Užitný objem

Velkou výhodou u monoklimatických chladniček je jejich velký užitný objem, který je při výběru jedním z hlavních parametrů. Vždy je dobré počítat s rezervou, nikdy nevíte pro kolik osob nakonec lednice bude.

Vnější rozměry

Předem si dobře změřte prostor, kde lednice bude stát. Nechte okolo vnějších rozměrů lednice alespoň 1 cm a za lednicí 4 cm tak, aby kolem ní mohl proudit vzduch a nebyla omezena její funkčnost.

Klimatická třída

Každá chladnička má svou klimatickou třídu, která nás informuje o tom, jaká by měla být okolní teplota v místnosti, kde by lednice měla stát. V případě, že by lednice byla v nevhodném klimatickém prostředí, mohlo by dojít k potížím spojeným se špatným chlazením nebo větší spotřebou energie.

Hlučnost

Jejich hlučnost je přibližně stejná jako u běžných kombinovaných lednic. Hlučnější lednice by pro vás mohli být rušivými elementy v domácnosti. Lednice s větší hlučností jsou vhodné především do komerčních prostor. Míru hlučnosti chladnice si mžete zjistit na energetickém štítku.

Funkce a technologie

Každý lednice nabízí své funkce a technologie, některé jsou vybavenější a modernějšími lednicemi, některé naopak splňují pouze chlazení, což je u lednic tou nejhlavnější funkcí. Některé funkce stojí za zvážení, nemyslíte?

Automatické odmrazování

Automatické odmrazování je jednou z nejstarších technologií, a slouží k tomu, aby nedocházelo k zamrazení odpařovacích jednotek, které by mohly způsobovat tvorbu ledu na vnitřních stěnách lednice.

No Frost

Moderní technologií automatického odmrazování je No Frost, která se postará o to, aby se v lednici nevytvářela námraza. Lednice si automaticky hlídá konstantní teplotu, která nevytváří na potravinách a stěnách lednice námrazu.

Nulová zóna

Další funkcí je nulová zóna známá také jako PerfektFrech, BioFresh, Fresh Balance nebo VitaFresh. Jde o speciální přihrádku v lednici, ve které můžete regulovat teplotu až k 0 °C, tím můžete minimalizovat tvorbu bakterií a prodloužit jejich čerstvost, jako například u ovoce a zeleniny.

Super chlazení

Automatickou funkcí je super chlazení, které ochraňuje potraviny před ztepláním.

Ionizátor

Další funkcí je ionizátor, který se stará o obohacení nabitých iontů v lednici. Tím se minimalizuje výskyt mikroorganismů a prodlouží se tak čerstvost a trvanlivost potravin v lednici.

Ventilační systém

Ventilační systém rozvádí všude stejný vzduch po celém vnitřním prostoru chladničky. Tím zabrání k tomu, aby se ve vrchní části tvořil teplejší vzduch, a naopak v dolní části byl chladnější vzduch.

Ovládací displej

Pohodlné a přehledné ovládání funkcí pomocí displeje. Displej vám ukáže teplotu v lednici.

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *