Patice Zarovek

Jaké jsou patice žárovek: Druhy patic

Osvětlení je naším parťákem, bez kterého si nedokážeme představit den – tedy spíše noc. Teprve při zařizování interiéru si člověk uvědomí, kolik druhů osvětlení vlastně existuje, respektive kolik druhů svítidel je na trhu a jaké možnosti týkající se světlených zdrojů máme. Vybrat si proto jeden či dva vyvolené je poněkud obtížné. Když se však vyznáte v druzích nabízených patic, najednou není rozmýšlení nad typem osvětlení tak náročné. 

Co jsou to patice?

Jenže co jsou to patice, ptáte se? Jedná se o část žárovky, ve které je usazená baňka i osvětlovací těleso. Tato patice je v žárovce klíčovým prvkem, zpravidla je zapadá do objímky a přenáší elektrický proud ze sítě právě do žárovky. 

Jelikož každé jedno světlo je vybavené určitou objímkou, k ní je zapotřebí vybrat odpovídající žárovku, respektive žárovku, která má odpovídající patici (neboli také závit). 

Existuje několik druhů patic

Jak už tedy z řečeného vyplývá, žárovky budeme vybírat vždycky podle patice. V současné době jsou trendem takzvané LED žárovky (Tipy, jak vybrat úspornou žárovku), ovšem i u nich platí, že jsou vyráběny s různými paticemi čili i v případě hledání úsporného druhu osvětlení věnujte svou pozornost tomuto prvku. 

Ať už si ale pořizujete úsporné osvětlení, nebo dáváte přednost klasice, která je levnější, znát druhy patic se vyplatí. Díky tomu nikdy nesáhnete po té, která do vaší objímky nezapadne. 

Šroubovací patice je nejvíce používaná

Mezi nejčastější druhy patice patří takzvané šroubovací patice. Jsou to jinými slovy právě patice se závitem, které se dělí na několik velikostí. Každá jedna patice jednoho typu světelného zdroje se hodí na trochu jiné použití. K sehnání jsou s různými čísly – ono číslo udává průměr žárovkové patice v milimetrech.

Patice E27
Patice E27. E14 je o kousek užší.

Například šroubovací patice E27 je klasickým velkým závitem, který je asi nejznámější a také nejrozšířenější. E14 je zase nejpoužívanější klasický malý závit, má průměr (jak napovídá číslo) čtrnáct milimetrů. Šroubovací patice E10 je zase velice často označována za trpaslíka, jelikož se jedná o nízkovoltovou alternativu, která své místo nachází hlavně v ručních svítilnách nebo vánočních dekoracích.

TIP: Jak vybrat chytrou žárovku?

Bajotenové patice ve tvaru válce

Vedle šroubovacích patic se na trhu nachází také takzvané bajotenové, které jsou ve tvaru válce a mají dva protilehlé výstupky. Ty zapadají zpravidla do výřezů ve tvaru písmene L v objímce. Světelný zdroj se zpravidla zasouvá do objímky a zajišťuje se mírným tlakem a pootočením. 

I tento druh patic je k dostání v několika verzích. Například bajotenová patice B22 pracuje s napětím 230 V a většinou se vyrábí v provedení LED. B22d je zase určená hlavně pro venkovní dekorace.

Kolíčkové patice do kompaktních zářivek

Do zářivek nebo kompaktních zářivek se však používají takzvané kolíčkové patice, které se také označují jako jednopaticové. Z plastového tělíska tohoto prvku většinou vystupují dva nebo čtyři kolíky.

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *