prodlužovací kabely a konektory

| |

Jak vybrat prodlužovací kabel?

Řešíte ve svém bydlení nedostatečnou vzdálenost zásuvek od míst, kde chcete umístit své elektrické spotřebiče? Pro tyto nemilé případy existují prodlužovací kabely, které mohou mít různou délku a počet zásuvek, nebo být konkrétního typu, kdy se mohou využít ve vnitřních nebo ve venkovních podmínkách. 

Aby vám prodlužovací kabel splnil svůj účel, je zapotřebí vybrat podle parametrů, které jsou nejdůležitějšími. Mezi časté faktory, jak vybrat prodlužovací kabel patří ovšem délka kabelu, využití a počet zásuvek. 

Co je zapotřebí vědět, před výběrem prodlužovacího kabelu? 

Je tu ovšem pár věcí, které byste si před výběrem a procházením nabídky kabelů měli uvědomit. Jaké otázky vám mohou pomoci s výběrem vhodného typu? 

  • Jaká by měla být minimální délka?
  • Kolik zásuvek by prodlužovačka měla obsahovat?  
  • Potřebujete ji pro venkovní či vnitřní použití? 
  • Jaké má obsahovat pojistky? 

7 základních faktorů, které by vás při výběru prodlužovacího kabelu měli zajímat

Každý z nás si při výběru jakéhokoliv zboží dává pozor na to, aby parametry produktu, byli co nejblíže našim požadavkům. U prodlužovacích kabelů jde především o bezpečnost. Podle čeho se řídit při výběru a jak vybrat, si přečtěte níže. 

1. Podle množství zásuvek

Množství zásuvek je jedním z důležitých parametrů každého prodlužovacího kabelu. V současnosti je na českém trhu opravdu široká škála prodlužovacích kabelů a jejich variant s jednou až dvanácti zásuvkami.Tvary prodlužovaček mohou být v kulatém nebo menším oválném provedení. 

Před koupi je zapotřebí vědět, kolik zásuvek využijete. Vždy je lepší vybrat variantu s jednou až dvěma zásuvkami navíc, nikdy nevíte, kdy se vám ta jedna či dvě navíc budou hodit. 

Moderní doba nabízí také prodlužovací kabely s vybudovaným USB konektorem, které slouží pro nabíjení mobilních zařízení. 

2. Podle délky kabelu

Délka kabelu je při výběru také velmi důležitým faktorem. Najdete prodlužovací kabely od 1,5 metrů až po delší kabely o délce 50 metrů, vše záleží na tom, jakou vzdálenost od zásuvky ke spotřebiči potřebujete pokrýt. Při výběru kabelu vždy raději počítejte s metrovou rezervou. 

3. Podle dětské pojistky

Ať už máte děti či jste zatím bezdětní, jednoho dne se určitě rozhodnete svou rodinu rozšířit o další členy. A právě proto při výběru myslete na to, aby používání prodlužovacího kabelu bylo bezpečné. Dětská pojistka neumožňuje do zásuvky zasunout nic jiného než právě vidlici od zásuvky. Při zapojování je zapotřebí použít silnější zatlačení a to takové, které dítě nezvládne. 

4. Průřez vodičů

Průřez vodičů se vyplatí si pohlídat především u delších prodlužovacích kabelů.  Vždy vybírejte průřez vodiče stejný, jaký má kabel vašeho spotřebiče. Silnější prodlužovací kabel nebude ničemu vadit. 

Prodlužovací kabely, které jsou běžně pro domácí využití mají průřez 1 až 1,5 mm 2, ty nabízejí univerzální využití a stačí pro příkon 2 300 W až 3 680 W. 

5. Vypínač

Pro možné vypnutí přísunu energie do spotřebičů, například během nepříznivého počasí či odjezdu na dovolenou vhodné, zvolit prodlužovací kabel s vypínačem. S vypínačem nemusíte vytahovat každý kabel od spotřebiče zvláště, stačí je pouze jedním vypínačem vypnout/zapnout. Díky jednomu vypínači ušetříte elektrickou energii a budete si tak moci pohodlně regulovat přísun energie. 

6. Přepěťová ochrana

Speciální prodlužovací kabely mají přepěťovou ochranu, které chrání spotřebiče před přepětím neboli zkratem. Přepěťová ochrana detekuje přepětí v síti, a tím automaticky zabrání, aby přebytek proudu proudil do vašeho zařízení a způsobil jeho zkrat. 

7. Pro použití v interiéru nebo exteriéru

Rozdíl mezi prodlužovacím kabelem vhodný pro interiér či exteriér je patrný v izolaci. Kabely jsou opatřeny gumovou ochranou, která je odolnější venkovním teplotám. Odolnější prodlužovací kabely jsou velmi oblíbenými pracovními prostředky pro elektrikáře. 

Kde koupit prodlužovací kabel a jaká je jeho cena? 

Prodlužovací kabely je možné zakoupit v každém elektru nebo přes jejich e-shopy. Velkou nabídku najdete především na internetu a z pohodlí domova. Cena za běžnou prodlužovačku je okolo 60 korun.

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *